Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
04.02.2020
ČISTÝ ŠUNGIT
Čistý šungit bez dalších nečistot! Díky naší nové technologii, zpracováváme šungit do nejčistější možné podoby tak, aby ho již nebylo nutné při zakou... číst celé
03.02.2020
DOPRAVA ZDARMA
EXKLUZIVNĚ doprava zdarma . Připravili jsme pro Vás speciální nabídku dopravy zdarma při nákupu minimálně ve výši 1200,- Kč. číst celé
Zobrazit všechny novinky
FACEBOOK
  1. Úvod
  2. O MANDALE

Vše o MANDALE

Mandala

(sanskrt: मण्डल kolo, oblouk) znamená kruh nebo dokonce magický kruh. Ačkoli toto slovo pochází z východu, samotná mandala je nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy vyskytující se ve všech dobách, kulturách i náboženstvích. Mandaly jsou staré jako lidstvo samo, což dokazuje i fakt, že nejstarší obrazce tohoto druhu se vyskytují už v paleolitu. Mandaly se dají najít také v půdorysu staveb ze starého Egypta, Babylónu a Jávy. V moderních dějinách je mandala dle posvátné geometrie (semeno života) půdorysem nejvyšší budovy světa v Dubaji.

Původně bylo slovo mandala používáno pouze ve staroindickém obřadním jazyce sanskrtu. Ve 20. století se ale jeho používání rozšířilo díky C. G. Jungovi do celého světa. Jung totiž tímto slovem začal označovat nejprve své kruhové kresby a později i kresby svých pacientů a další kruhové ornamenty, které se hojně vyskytují po celé Evropě. Došlo tak k rozšíření významu slova z původně náboženských obrazů z východu na jakékoliv kruhové kresby a ornamenty.

V nejširším smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou. Toho využívá i psychologie a psychoterapie, kde jsou mandaly používány jako relaxační pomůcka a jako doplněk k tradiční léčbě.

Mandala se vyskytuje ve všech dobách i kulturách a je používána zejména jako prostředek pro komunikaci s bohem/hy, ale v dnešní době je to také nástroj pro relaxaci a sebepoznání. Takto je mandala využívána v arteterapii. To umožnil zejména C. G. Jung, který ve druhé polovině minulého století slovo mandala, i práci s ní, přinesl do západní psychoterapie. C. G. Jung používal mandaly nejprve pro své vlastní léčení a později i pro práci se svými pacienty. Kombinoval mandalu, alchymistické symboly, ale také práci s archetypy (pratypy). Od té doby je mandala používána nejen v psychoterapii, ale také v arteterapii, ale velmi často je používána jako "omalovánky" pro dospělé k relaxaci a duševní hygieně. Na práci Junga navázala americká terapeutka Joan Kellogg, která vytvořila Velký kruh mandaly - mandalový diagnostický test (MARI card test).  Test je založen na rozdělení mandal do dvanácti typů, z nichž každý odpovídá jedné životní vývojové etapě. Velký kruh mandaly je často připodobňován k životu, ale může být vztažen také na kratší časový úsek (např. na vývoj projektu). Test je v ČR aktuálně možné absolvovat pouze v Brněnském Centru Mandala.

V mandalách se potkává barva (ženská energie) a tvar (mužská energie). To vše dohromady utváří harmonický celek nesoucí určitou energii, která během práce s obrazcem působí na duši malíře nebo pozorovatele. Pokud tvoříme nebo sledujeme pravidelné obrazce mandaly, duše se zklidňuje, vnitřní svět se uspořádává a dochází k léčení na všech úrovních. Je zde uplatněn princip: "harmonie vznikající na papíře se přenáší do nitra tvořícího" (hojně využíváno v arteterapii). Proces může být podporován také "moudrostí", která je obsažena v jednoduchých obrazcích a která působí na nevědomé úrovni, a to i pokud nejsme s významem obeznámeni. Např. obrazce dle posvátné geometrie obsahují "pravdu" o uspořádání celého našeho světa od jeho stvoření po současnost. Při práci s tímto systémem dochází k lepší spolupráci levé a pravé mozkové hemisféry a k řadě dalších harmonizačních pochodů jako je sjednocení naší mužské a ženské části. Stejně tak indiánské písečné obrazy jsou tvořeny, aby dodaly nemocnému, který je posazen do vlastního středu kruhového obrazce, vědomosti které zapomněl a proto je nemocný.

Mandaly se mohou svým užitím velmi lišit. Vždy záleží na autorovi, kultuře a účelu použití. Mandaly se mohou lišit také tvarově. Známe např. indické jantry, kruh ve čtverci.

Přestože mandalu může malovat kdokoli, není to cesta pro všechny. Mandalu maluje ten... „Ten, kdo je zvědavý, kdo hledá sám sebe, kdo se chce lépe poznat, kdo má problémy a rád by pochopil, co se v něm a kolem něj děje, ale i všichni další, kteří mají každý svůj důvod. Kreslení je určeno pro ty, kteří chtějí lépe pochopit sami sebe, podívat se na svoji osobní strukturu, vyjádřit to, co je verbálním způsobem těžko formulovatelné, obtížně sdělitelné a mnoh­dy mimo dosah vědomého uchopení. Výtvarné schopnosti ani vzdělání nejsou vůbec potřeba. Vyjadřovat se malováním může, a zároveň umí, kdokoli.

Pro tvoření mandal můžeme použít mandalové předlohy, ale můžeme také tvořit mandaly vlastní. Jednou z možností je tvorba mandaly od ruky, technikou automatické kresby, další možností je tvoření mandal podle návodů. K tvorbě mandaly můžeme použít také různé pomůcky, jako je kružítko, pravítko nebo šablona pro tvoření mandal. Záleží jen na vás, jaký postup zvolíte.

Také materiál pro mandaly může být velmi různý. Mandaly lze tvořit dvoj- i trojrozměrné. Mandaly můžeme sypat, kreslit, skládat z přírodních materiálů nebo tvořit z korálků. Nejrozšířenější možností je tvorba na papír, která nám umožňuje uchování mandaly pro pozdější práci nebo pro utvoření "mandalového slovníčku".

Jelikož je mandala nadkulturní symbol, vyskytuje se napříč časem, kulturami, náboženskými i filosofickými systémy. Můžeme se s ní setkat na všech kontinentech, ačkoli ne všude slovo mandala pro označení kruhových obrazců používají.

Mandalu najdeme např.:

  • v Indii: indické jantry jsou sídlem bohů

  • v Tibetu: tibetská mandala je tvořena z písku a po dokončení je ničena

  • v Evropě: častokrát se mandala nesprávně zaměňuje za rozetu neboli růžici, kterou se v architektuře označuje kruhové okno umístěné většinou nad vstupním portálem gotických kostelů. Proto můžete někde najít i označení „křesťanská mandala“ pro tyto architektonické prvky. Je to ale matení pojmů. Mandala je a zůstane iniciačním prvkem do náboženského světa, který je pro křesťana modloslužbou.

  • v Americe: indiáni používají lapač snů, kruhové štíty proti zlým duchům

  • v Egyptě: egyptskou pyramidu lze považovat za trojrozměrnou mandalu

  • ve starověkých kulturách: kruhové ornamenty posvátné geometrie